©Bu Web Sitesi Erdemler Ailesi Tarafından Yaptırılmıştır(2011-2013)

KÖYÜMÜZ

Örensar Köyü; Gümüshane'nin Köse Ilçesine bagli 270 nüfusa sahip bir köydür.Köy halki geçimini kuru tarim ve hayvancilikla saglamaktadir.Köy muhtarligini ERCAN TASKIN yapmaktadir.Köse ilçesine mesafesi yaklasik 19 km.olup yüzölçümü 16 km2 dir.Gümüshane Havaalani Örensar Köyü sinirlari içersinde yer almaktadir.Istanbul baŞta olma üzere Ankara ve Izmir illerinde 1500'e yakin Örensar Köyü nüfusuna kayitli insan bulunmaktır

 

Köyün kesin olarak kuruluş tarihi bilinmiyor.Çevrenin en eski yerleşim birimlerinden biri olduğu biliniyor.Yaklaşık olarak 600 yıllık bir tarihi geçmişi olduğu zannediliyor.Önceleri Viranşehir,Örenşehir daha sonrada Örenşar olarak adı değişmiştir.

     Eski köyün şimdiki hava alanı çevresinde olduğu,daha sonralardan şimdiki yerine taşındığı biliniyor.Eski yerleşim yerine Örenler semti adı verilmiştir.Eski yerleşim yerinde yani Örenlerde Horasandan yapılmış bina kalıntılarına rastlamak mümkündür.

     Köyün güney yönünde Kırklar denilen yerde yatırlar mevcuttur.Burada birde mağara bulunur.Köy Rus işgaline uğramış olup halk muhacir olmuştur.Halk o yıllardaki olayları seferberlik diye adlandırır.

     Örenşar köyü Köse Bayburt karayolunun güneyinde bulunur.Doğusunda Demirözü ilçesi,batısında Bizgili köyü,kuzeyinde Salyazı kasabası,güneyinde Kırklar ve Gökçeköyü bulunur.Köyün yerleşim alanı engebelidir.Kuzeyinde geniş Mormuç ovası ve hava alanı bulunur.

    Köyün güneyinde zamanla gür ormanlar vardı.Bu ormanların tamamı yanmış olup şimdi çıplak bir arazi görünümündedir.Köyün o yıllarda yaylası vardı.Şimdi yaylası yoktur.Köyden tandır yapımında kullanılan özel toprak çıkarılır.Çevredeki köyler buradan temin ederler.

     Köy çevresinde çıkan göze suları Kelkit çayına karışır.Yedi gözeler Bizgili köyü ile bu köyün arazileri içerisindedir.Hava alanı Örenşar köyünün arazileri içerisindedir.Kuzeyinde Salyazı göleti bulunur.Arazisi çok verimlidir.Ancak ekme ve biçme maliyetlerinin yüksek oluşu nedeniyle arazinin çoğu boş olup ekilmiyor.

      Örenşar köyü Köse ilçe merkezine 17 km,Gümüşhane'ye 57 km,Bayburt'a 45 km'dir.   

GENEL BİLGİLER
 İLÇESİKÖSE
 MUHTARIN ADI SOYADIERCAN TAŞKIN
 TELEFON/FAX/E-POSTA422 22 02
 NÜFUS173
 İLÇE MERKEZİNE UZAKLIĞI (Km)19
 İL MERKEZİNE UZAKLIĞI (Km)59
SAĞLIK DURUMU
 SAĞLIK EVİ/SAĞLIK OCAĞIYOK
 SAĞLIK MEMURU-
 EBE-
 DOKTOR-
EĞİTİM DURUMU
 İLKÖĞRETİM OKULUVAR (TAŞIMALI SALYAZI BELDESİ)
 YAPIM YILI1969
 DERSLİK SAYISI2
 ÖĞRETMEN SAYISI1
 ÖĞRENCİ SAYISI
 KIZ 10
 ERKEK20
TARIM
 EN ÇOK YETİŞTİRİLEN ÜRÜNBUĞDAY, ARPA
HAYVANCILIK
 BÜYÜKBAŞ HAYVAN SAYISI500
 KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SAYISI150
ARICILIK
 KOVAN SAYISI-
 BAL ÜRETİMİ (KG)-
DİĞER ALTYAPI HİZMETLERİ
 İÇMESUYU DURUMUVAR
 KANALİZASYON DURUMUVAR
 SULAMA SUYU DURUMUYOK
 TELEFON ŞEBEKESİVARÜyelik Girişi
Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
VİDEOLAR
Güdef

KÖŞE YAZILARI
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret31563